ترموکوپل گاز چیست؟

4.5/5 - (2 امتیاز)

ترموکوپل گاز چیست و چه کاربردی در افزایش ایمنی اجاق گاز دارد؟

زمانیکه صحبت از مشکلات اجاق گاز آشپزخانه ها می شود، عوامل مختلفی در عیب یابی این تجهیزات تأثیر گذار هستند. اگرچه امروزه اجاق گازهای ایرانی و اروپایی موجود در کشور از کیفیت فوق العاده ای برخورداند و از تکنولوژی های عالی ای بهره می برند، ولی این مورد تضمین نمی کند که قطعات آن ها در آینده دچار خرابی نشود.

یکی از کلیدی ترین تجهیزات مورد استفاده در اجاق های گاز و فرها، ترموکوپل است. حالا رسیدیم به سوال بسیاری از شما عزیزان:

ترموکوپل گاز چیست و چه کاربری دارد؟ این سوال بسیار خوبی است. زیر دانستن این موضوع می تواند به حل رایج ترین مشکلات و گلایه های مردم در خصوص خرابی های اجاق گاز و فر را حل و فصل کند.

در ادامه به برخی از رایج ترین مشکلات اجاق گاز آشپزخانه ها اشاره می کنیم:

  • چراغ پیلوت روشن نمی شود و مدام خاموش می شود.
  • دمای فر داغ تر از حد معمول شده است.
  • اجاق به طور یکنواخت فرایند پخت را انجام نمی دهد.
  • دمای فر بالا نمی رود.

آیا می دانید مشکلات بالا ناشی از چیست؟ در ادامه به شما خواهیم گفت. پس صبر کنید و تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

ببیشتر بدانید: ترموکوپل چیست؟

ترموکوپل گاز چگونه عمل می کند؟

علل مشکلاتی که در بالا به آن اشاره کردیم، خراب یا معیوب بودن سنسور ترموکوپل است. ترموکوپل (Thermocouple) که از آن به عنوان جفت حرارتی یا جفت گرمایی هم یاد می شود چیست و چه کاربردی در اجاق گاز و فر دارد؟

اجاق گاز و فرها مجهز به یک تجهیز ایمنی به نام ترموکوپل هستند. این وسیله دما را اندازه گیری کرده و اجازه می دهد تا زمان خاموش شدن شعله پیلوت را تشخیص دهد. از آنجا که اختلال در عملکرد اجاق گاز و روشن و خاموش شدن شعله مهم است، بنابراین لازم است از عملکرد صحیح جفت حرارتی اطمینان حاصل نمایید.

ترموکوبل یه تجهیز ایمنی مخصوص است که به منظور تشخیص روشن بودن چراغ پیلوت گاز مورد استفاده قرار می گیرد. محل قرار گیری دماسنج ترموکوپل، نزدیک شعله چراغ پیلوت اجاق گاز قرار دارد. همچنین این میله فلزی به شیر گاز فر متصل بوده و زمانیکه چراغ پیلوت روشن می شود، گرمای شعله باعث تولید سیگنال می شود که از طریق ترموکوپل ارسال می گردد و خط گاز را باز نگه می دارد.

اگر شعله پیلوت خاموش شود، سیگنال ترموکوپل از بین رفته و خط گاز به فر بسته می شود. وقتی که ترموکوپل مستقیماً در معرض شعله چراغ پیلوت قرار نگیرد، نمی تواند به اندازه کافی گرم شود تا سیگنال ولتاژ سنسور را باز کند تا دریچه اطمینان را باز کرده و از آن طریق گاز به کوره برسد.

به عبارت دیگر اگر بخواهیم عملکرد ترموکوپل گاز را به صورت ساده به شما عزیزان توضیح دهیم بایستی خدمت شما عرض کنیم که:

محل اتصال داغ (hot junction) جفت حرارتی در اجاق گاز در یک پروب نگه داری می شود که زمان روشن شدن در شعله پیلوت قرار می گیرد. محل اتصال سرد یا (cold junction) در بخش خنک تر اجاق گاز است، بنابراین تا زمانی که شعله روشن باشد ، جریان از طریق مدار ترموکوپل عبور می کند.

سنسور ترموکوپل معیوب چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

یک ترموکوپل گاز معیوب می تواند باعث باز و بسته شدن مداوم شیر اطمینان شده که در نتیجه آن، ایجاد تغییرات نامنظم و کنترل نشده میزان دما در اجاق گاز است. بهترین راه حل سرویس دهی اجاق گاز و تعویض ترموکوپل است.

نکته مهم: اگر تخصصی در زمینه تعویض و تعمیر سنسور ندارد، حتماً آن را به یک متخصص یا تکنسین حرفه ای بسپارید تا کار تعویض و تعمیر را برای شما انجام دهند.

امیدواریم که این مطلب برای شما خوانندگان گرامی مفید باشد. اگر در خصوص ترموکوپل گاز نظری دارید، حتما در بخش نظرات همین پست با ما در میان گذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

×

سلام!
ارتباط از طریق ایمیل:
sales@arvansanat.com

×