دماسنج ترموکوپل و کاربرد آن چیست؟

5/5 - (1 امتیاز)

در سری مقالات مربوط به سنسورهای ترموکوپل، در این مقاله قصد داریم به سوال کاربرد دماسنج ترموکوپل چیست پاسخ جامع دهیم و شما عزیزان را با کارایی فوق العاده این نوع از سنسورهای دما آشنا کنیم.  پس در ادامه با ما همراه باشید.

کاربرد دماسنج ترموکوپل ها بطور مستقیم در اندازه گیری دمای تجهیزات صنعتی در محیط های گوناگون صنعتی و با استفاده از برق است. همانطور که در مقالات دیگر خدمت شما عزیزان توضیح دادیم، بر اساس پدیده سیبک دو سر اتصال گرم ترموکوپل پس از تماس با حرارت نقش یک مولد را ایفا کرده و میزان بسیار کمی ولتاژ تولید می کنند. این ولتاژ تولید شده در حد میلی ولت می باشد.

بررسی انواع دماسنج های ترموکوپل

بطور معمول دو گروه از سنسور های دما مورد استفاده قرار می گیرند:

  • سنسور های مقاومتی دما که به RTD ها معروف هستند.
  • جفت حرارتی معروف به ترموکوپل که در نقشه های فنی با حروف اختصاری TC نمایش داده می شوند.

مزایا و معایب انواع دماسنج ترموکوپل چیست

ترموکوپل مونتاژ شده
دماسنج ترموکوپل مونتاژ شده

لازم بذکر است هر دو گروه دارای مزایا و معایب مربوط به خود هستند. رایج ترین نوع از سنسور های مقاومتی آر تی دی، سنسور پی تی صد – PT100 است. معمولاً در صنعت از RTD ها برای اندازه گیری الکتریکی دمای محدوده پایین تا متوسط بازه استاندارد سنسور های دما مورد استفاده قرار می گیرند. به بیان دیگر اگر دمای شما بیش از 600 درجه سانتیگراد است، استفاده از سنسور مقاومتی PT100 مناسب کار شما نیست. مطابق با استاندارد بین المللی IEC بهترین دمای عملکرد سنسور مقاومتی RTD در بازه دمایی 200- الی 600+ درجه سانتیگراد است. یادآور می شود که بعضی از شرکت های مطرح در سطح جهانی به دانش و تکنولوژی ساخت سنسور داخلی 800 و 1000 درجه سانتیگراد دست پیدا کرده اند که از حوصله این مقاله خارج است.اما بطور کلی و به جز چند استثناء مزایای ترموکوپل ها بیشتر از سنسورهای آر تی دی بوده و برای دماهای خیلی بالا (تا 1700 درجه سانتیگراد)، مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از سنسورهای ترموکوپل به شرح زیر می توانند حتی دماهای بالاتر را نیز اندازه گیری کنند:

  • تنگستن-رنیوم ، Tungsten-Rhenium
  • طلا-پلاتین ، Gold-Platinum
  • پلاتین-پالادیوم ، Platinum-Palladium
  • ترموکوپل مونتاژ شده با غلاف محافظ فلزی

خوب. امیدواریم که این مقاله مانند سایر مقالات، برای شما عزیزان مفید بوده و توانسته باشیم به سوالاتی که درباره کاربرد دماسنج ترموکوپل در ذهن خود داشته اید، پاسخ کامل داده باشیم. اگر پرسش، نظر، انتقاد و پیشنهادی دارید در بخش نظرات همین پست اعلام کنید.

دیدگاه خود را بنویسید

×

سلام!
ارتباط از طریق ایمیل:
sales@arvansanat.com

×