قوانین ترموکوپل ها چیست؟

5/5 - (2 امتیاز)

قوانین ترموکوپل ها مبتنی بر عملکرد الکترون ها بر اساس اثر ترموالکتریک ( پدیدیه سیبک ) است. توماس یوهان سیبک، اثر ترموالکتریک را در سال 1821 کشف کرد. مشاهده مدل های مختلف و خرید انواع ترموکوپل صنعتی بر این اساس بدین گونه است که هر شخصی وقتی دو سیم از مواد مختلف (غیر هم نام) را به هم وصل می کند، می تواند یک ولتاژ را در انتهای آزاد آنها اندازه گیری کند. لازم بذکر است محل اتصال در دمای مختلفی از انتهای سیم می بایست آزاد باشد. در نتیجه اختلاف دما بین دمای در محل اتصال و دمای در اتصالات (بست) دستگاه، همیشه اندازه گیری می شود. با توجه به یافته های جدید تر، این تأثیر بر اساس ویژگی خاص مواد رسانای برقی است. در داخل یک هادی تغییر چگالی الکترون خود را تنظیم می کند (اثر انتشار حجم)، هنگامی که از طریق هادی تغییر دما (افزایش یا سقوط) وجود دارد. از نظر ریاضی این تغییر گرادیان دما نامیده می شود. میزان الکترون ها در انتهای اتصال گرم به دلیل انرژی جنبشی بالاتر، کاهش می یابد که در انتهای اتصال سرد به دلیل افزایش حامل بار افزایش می یابد. به زبان ساده می توان گفت که هر عنصر هادی به خودی خود یک منبع ولتاژ است.

بررسی انواع ترموکوپل برند آروان صنعت

پدیده سیبک
پدیده سیبک

تصویر بالا پدیده سیبک را به خوبی نشان می دهد. اگر به تصویر دقت کنید، هر بیت dl سیم متناظر با گرادیان دما dl / dd و ضریب ماده آن دارای ولتاژ جزئی است. کل ولتاژ بالای سیم از مجموع ولتاژ های جزئی حاصل می شود که خود را از یک سر سیم (قسمت شماره 1 یا همان نقطه اتصال گرم ) به سمت دیگر (قسمت شماره 2 یا همان نقطه اتصال سرد) تشکیل می دهد. بدین ترتیب اگر دو سیم ناهمنام را به روش های مختلف مانند جوش دادن، لحیم کاری یا پیچ و تاب به هم وصل کنید، یک ترموکوپل ساخته اید. لازم بذکر است که اختلاف مقادیر ولتاژ در هادی های مواد خاصی منجر به ایجاد ولتاژ قابل اندازه گیری می شود که این یک سنجش اندازه گیری اختلاف دما بین محل اتصال (نقطه سنجش دما) و گیره های ابزار اندازه گیری است (نقطه اتصال سرد). اگر هر دو سیم (پایه مثبت و منفی) دارای متریال سازنده یکسان باشند، همان ولتاژ در هر سیم حاصل شده و یک ولتاژ دیفرانسیل را نمی توان اندازه گرفت.

بنابراین با اتصال دو سیم، ترموالکتریک یکی به ولتاژ ترموالکتریک نمی رسد. در عوض یکی فقط پایانه های مثبت دو باتری را به هم متصل می کند و اختلاف ولتاژ این باتری ها را اندازه می گیرد. ولتاژ حرارتی به عنوان تابعی از دما، در طولانی مدت است. در واقع چیزی متفاوت از اختلاف وابسته به دما این دو باتری نیست. بسته به ترکیب مواد، وابستگی قابل تجدید گرماسنجی به اختلاف دما بین دمای درج شده و نتایج اتصال سرد می باشد.

نتیجه گیری

در این مقاله درباره قوانین ترموکوپل ها به صورت کامل صحبت کردیم. حال منتظریم از شما عزیزان بازخورد بگیریم. لطفاً نظرات و سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه خود را بنویسید

×

سلام!
ارتباط از طریق ایمیل:
sales@arvansanat.com

×