به سایت آروان صنعت هیراد خوش آمدید

قوانین ترموکوپل ها چیست؟

قوانین ترموکوپل ها چیست

قوانین ترموکوپل ها مبتنی بر عملکرد الکترون ها بر اساس اثر ترموالکتریک ( پدیدیه سیبک ) می باشد.توماس یوهان سیبک اثر ترموالکتریک را در سال 1821 کشف کرد.

مشاهده مدل های مختلف و خرید ترموکوپل صنعتی

بر این اساس هر شخصی که وقتی دو سیم از مواد مختلف (غیر هم نام) را به هم وصل می کند ، می تواند یک ولتاژ را در انتهای آزاد آنها اندازه گیری کند.لازم بذکر است محل اتصال در دمای مختلفی از انتهای سیم می بایست آزاد باشد.بدین صورت که اختلاف دما بین دما در محل اتصال، و دما در اتصالات (بست) دستگاه اندازه گیری همیشه اندازه گیری می شود.با توجه به یافته های جدید تر ، این تأثیر بر اساس ویژگی خاص مواد رسانای برقی است. در داخل یک هادی تغییر چگالی الکترون خود را تنظیم می کند (اثر انتشار حجم) ، هنگامی که از طریق هادی تغییر دما (افزایش یا سقوط) وجود دارد. از نظر ریاضی این تغییر گرادیان دما نامیده می شود. میزان الکترون ها در انتهای اتصال گرم به دلیل انرژی جنبشی بالاتر ، کاهش می یابد. که در انتهای اتصال سرد به دلیل افزایش حامل بار افزایش می یابد. به زبان ساده می توان گفت که هر عنصر هادی به خودی خود یک منبع ولتاژ است.

تصویر بالا را به خوبی مشاهده کنید.هر بیت dl سیم متناظر با گرادیان دماdl / dd و ضریب ماده آن دارای ولتاژ جزئی است. کل ولتاژ بالای سیم از مجموع ولتاژ های جزئی حاصل می شود.که خود را از یک سر سیم (قسمت شماره 1 یا همان نقطه اتصال گرم ) به سمت دیگر (قسمت شماره 2 یا همان نقطه اتصال سرد) تشکیل می دهد.بدین ترتیب اگر دو سیم نا هم نام را به روش های مختلف مانند جوش دادن ، لحیم کاری یا پیچ و تاب به هم وصل کنید، یک ترموکوپل ساخته اید. لازم بذکر است که اختلاف مقادیر ولتاژ در هادی های مواد خاصی منجر به ایجاد ولتاژ قابل اندازه گیری می شود.که این یک سنجش اندازه گیری اختلاف دما بین محل اتصال (نقطه سنجش دما) و گیره های ابزار اندازه گیری است(نقطه اتصال سرد). اگر هر دو سیم (پایه مثبت و منفی) دارای متریال سازنده یکسان باشند،همان ولتاژ در هر سیم حاصل می شود و یک ولتاژ دیفرانسیل را نمی توان اندازه گرفت.
بنابراین با اتصال دو سیم ترموالکتریک یکی به ولتاژ ترموالکتریک نمی رسد. بلکه در عوض یکی فقط پایانه های مثبت دو باتری را به هم متصل می کند و اختلاف ولتاژ این باتری ها را اندازه می گیرد. ولتاژ حرارتی ، به عنوان تابعی از دما ، در طولانی مدت است.در واقع چیزی متفاوت از اختلاف وابسته به دما این دو باتری نیست. بسته به ترکیب مواد ، وابستگی قابل تجدید گرماسنجی به اختلاف دما بین دمای درج شده و نتایج اتصال سرد می باشد.


ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای امنیت، استفاده از سرویس reCAPTCHA گوگل مورد نیاز است که موضوع گوگل است Privacy Policy and Terms of Use.

من با این شرایط موافق هستم .

Search

×

سلام!
ارتباط از طریق ایمیل:
[email protected]

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟