خرابی ترموکوپل | چرا ترموکوپل خراب میشود+علائم خرابی

امتیاز دهید

بررسی خرابی ترموکوپل و اینکه چرا ترموکوپل خراب میشود؟ علائم خرابی انواع ترموکوپل چه هستند؟ در این مقاله قصد داریم درباره علل شایع خرابی این تجهیزات اندازه گیری دما صحبت کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید. چون قرار است اطلاعات بسیار مفیدی را خدمت شما خوانندگان گرامی ارائه دهیم.

شرکت آروان صنعت هیراد به عنوان یکی از تولیدکنندگان حرفه ای انواع سنسورهای Thermocouple، بهترین و بادقت ترین سنسورهای اندازه گیری دما را برای شما عزیزان طراحی و تولید می کند. سنسورهای ما قبل از ارسال برای شما مشتریان عزیز، به طور کامل تحت آزمایش های مختلف قرار گرفته و تست می شوند.

یکی از سوالات متداول شما عزیزان این است که پس از خرید دماسنج اندازه گیری، میزان خطا پس از مدتی استفاده بالا رفته است و سنسور، دما را به درستی و با دقت نشان نمی دهد. عوامل زیادی باعث ایجاد چنین مشکلی می شوند که بایستی آن ها را به دقت بررسی کرد. دومین سوال این است اپراتور چه کاری بایستی انجام دهد؟ آیا مشکل سنسور دما است که خراب شده است یا مشکل از جای دیگری ممکن است باشد؟

جفت های گرمایی یا دماسنج های اندازه گیری دما، یکی از پرکاربردترین روش های اندازه گیری هستند. آنها بسیار با دقیت و از بهترین متریال ساهته شده اند. با این حال، آنها حتی می توانند براثر فشارهای مکانیکی و عوامل مختلف دچار مشکلات گوناگونی شوند. سنسورهای دما، متکی به ولتاژی هستند که فلزات ناهمنوع در دماهای مختلف تولید می کنند. نسبت تنش ایجاد شده توسط این واکنش، با اختلاف دمای هر فلز نسبت مستقیم دارد.

در جواب سوالات بالا، بایستی خدمت شما دوستان گرامی عرض کنم که ممکن است یکی از ایرادات فقط سنسور دما باشد، ولی ایرادات دیگر می تواند از تنظیمات نمایشگر یا کنترلر دما یا کابل های اتصال بین این دو باشد. پس لازم است دقت لازم را به عمل آورید و به هیچ عنوان سریعاً تصمیم گیری نکنید. در ادامه قصد داریم درباره بررسی علائم خرابی ترموکوپل و مشکلات رایج این تجهیزات اندازه پیری دما صحبت کنیم.

بررسی عوامل خرابی ترموکوپل

عوامل مهمی که بر خرابی سنسور ترموکوپل تأثیر می گذارند که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

1) بررسی کنید که سنسور سازگاری کامل با نمایشگر دما را دارد

در ابتدای کار بایستی بررسی کنید که تنظیمات نمایشگر دما به درستی صورت گرفته باشد و با ترموکوپلی که خریداری کردید، سازگار و هماهنگ است یا خیر. اکثر دستگاه های نمایشگر دما در جعبه خود دفترچه راهنمایی دارند که می توانید از طریق آن دفترچه، برنامه ریزی و تنظیمات دستگاه را به طور صحیح انجام دهید.

حتماً بررسی کنید که polarity به درستی انجام شده است. هادی منفی سنسور ترموکوپل بر اساس استانداردهای ASTM با رنگ قرمز مشخص دشه است. این مورد در سایر استانداردهای بین المللی از کدهای رنگی مختلف برای شناسایی polarity و کالیبراسیون سنسور Thermocouple استفاده می کنند.

2) بررسی تست سنسور و نمایشگر دما

یکی از راه های سریع که می تواند عملکرد صحیح دستگاه نمایشگر و سنسور را نشان دهد این است که حسگر دما را از پروسه فرایند جدا و ورودی ترموکوپل را کوتاه کنید. دستگاه باید دمای محیط را نشان دهد.

3) بررسی کنید که ترموکوپل به درستی به نمایشگر متصل شده است یا خیر

یکی از اشکالات مرسوم، عدم اتصال صحیح سنسور دما به دستگاه نمایشگر است. مطمئن شوید که polarity درست است. هادی منفی ترموکوپل بر اساس استانداردهای ASTM، بارنگ قرمز مشخص شده است. سایر استانداردهای بین المللی از کدهای رنگی مختلف برای شناسایی polarity و کالیبراسیون Thermocouple استفاده می کنند.

4) چک کردن سیم اتصال بین سنسور و نمایشگر

معمولاً در محیط های صنعتی، فاصله بین پروب دما و ابزار می تواند زیاد باشد. اغلب از چند طول کابل برای تکمیل مدار استفاده می شود. اتصالات پایه های اتصال، کانکتورها، سرهای اتصال و سایر نقاط اتصال را از نظر خرابی درزگیرها، عایق الکتریکی یا آسیب ناشی از خوردگی بررسی کنید. بررسی کنید که کابل ها دچار آسیب نشده باشند. همیشه بررسی کنید که polarity مدار در سراسر سیستم حفظ شود.

5) بررسی تداوم الکتریکی پروب دما

پروب ترموکوپل یک مدار الکتریکی پیوسته است که از اتصال دو هادی مختلف تشکیل می شود. مقاومت الکتریکی پروب را می توان با مولتی متر اندازه گیری کرد. پروب باید در دمای یکنواخت باشد و بهترین نتایج در دمای اتاق به دست می آید. به این ترتیب هیچ ولتاژی توسط پروب تولید نمی شود که ممکن است با دستگاه اندازه گیری تضاد داشته باشد. مقدار مقاومت با توجه به نوع ترموکوپل متفاوت است.

6) بررسی غوطه ور شدن (The immersion)

گرما را می توان از پروب های دما که به اندازه کافی در فرآیند اندازه گیری غوطه ور نشده اند، خارج کرد. بنابراین خواندن کمتر از دمای واقعی سیستم خواهد بود. به طور کلی، یک دماسنج ترموکوپل باید در عمق حداقل 10 برابر قطر بیرونی آن غوطه ور شود.

7) عمر کاوشگر دما

دماسنج های ترموکوپل در معرض انواع عوامل مختلف محیطی و عملیاتی قرار دارند. نوع حفاظت پروب، چرخه های دما و نوع ساخت، عمر قابل استفاده از سنسور را تحت تأثیر قرار می دهد. شرکت آروان صنعت هیراد توصیه می کند که یک برنامه مدون برای بررسی دوره ای سنسورهای خود داشته باشید.

در این مقاله به بررسی خرابی ترموکوپل و اینکه چرا ترموکوپل خراب میشود، پرداختیم، در صورت نیاز می توانید در بخش نظرات همین مقاله، پیشنهادات خود را ارائه فرمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

×

سلام!
ارتباط از طریق ایمیل:
sales@arvansanat.com

×