دماسنج ترموکوپل چگونه کار میکند

امتیاز دهید

ترموکوپل چگونه کار میکند؟

دماسنج ترموکوپل چگونه کار میکند؟ این سوال بسیار مهمی است، زیرا درک صحیح عملکرد انواع ترموکوپل و علت محبوبیت آن ها می تواند ما را در انتخاب و خرید این تجهیزات الکترونیکی کمک شایانی کند. من سیدمحمدجواد موسوی جشنی، از شما عزیزان دعوت می کنم که تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بسیار خوبی در این زمینه به شما عزیزان بدهم.

درباره انواع ترموکوپل بیشتر بدانید

اگر قصد دارید میزان دمای جایی را اندازه گیری کنید (مثلاً یک کوره برقی)، استفاده از دماسنج های معمولی اصلا کاربردی ندارد. اگر قصد داشتید از دماسنج های معمولی جیوه ای به منظور اندازه گیری دما جایی مثلا 1000 درجه سانتیگراد به بالا استفاده کنید، مطمئن باشد که جیوه داخل آن سریعاً می جوشد. جیوه در دمای 365 درجه سانتیگراد از مایع به گاز تبدیل می شود. حتی جالب است بدانید ممکن است خود شیشه دماسنج، براثر حرارات بالا فورا ذوب شود. حال بیایید برعکس عمل کنیم و دماهای منفی را اندازه گیری کنیم. چون جیوه در دمای پایین از 38- به پایین درجه سانتگیراد یخ می زند، بنابراین برای استفاده در دماهای پایین به هیچ وجه مناسب نیستند.

در اینجاست که Thermocouple به کمک ما می آید و کار اندازه گیری دماهای پایین و بالا را به راحتی برای ما انجام می دهد.

دماسنج ترموکوپل، نوعی مرسوم از سنسورهای دما هستند که برای مصارف صنعتی و نیمه صنعتی برای اندازه گیری دما کاربرد دارند. این تجهیزات پرمصرف الکتریکی دارای دقت بالا، زمان واکنش و سرعت پاسخدهی بالا و مقاومت عالی در برابر ارتعاشات، فشارها و دماهای شدید بدون کوچکترین مشکلی کار می کنند.

چه ارتباطی مابین electricity and heat وجود دارد؟

آیا تا الان به این موضوع توجه کرده اید که وقتی از conduction در علم صحبت می کنیم می توان به دو چیز اشاره کرد؟ در برخی موارد از عبارت heat و برخی اوقات از عبارت electricity استفاده می کنیم. فلزاتی نظیر آهن یا طلا، الکتریسیته (جریان) را به خوبی از خود عبور می دهند. متریالی نظیر پلاستیک، جریان را به خوبی از خود عبور نمی دهند. ارتباطی مابین metal conducts و بعدی وجود دارد. بین روشی که یک فلز گرما را هدایت می کند و روشی که الکتریسیته را هدایت می کند، ارتباط وجود دارد. جریان الکتریکی از طریق ذرات ریزی به نام الکترون (electrons) منتقل می شوند. هنگامی که الکترون ها از میان ماده ای عبور می کنند، الکتریسیته را با خود حمل می کنند. اگر الکترون ها برای حمل انرژی الکتریکی از طریق فلز آزاد باشند، در حمل انرژی گرمایی نیز آزاد هستند و به همین دلیل است که فلزاتی که الکتریسیته را به خوبی هدایت می کنند، رسانای خوبی برای گرما هستند. (اما همه چیز برای غیرفلزات چندان ساده نیست، زیرا گرما به روش‌های بسیار پیچیده ای از آنها عبور می‌کند. اما برای درک اینکه ترموکوپل‌ چگونه کار می کند، فلزات تنها مواردی اند که بایستی مدنظر قرار دهیم.)

توماس سیبک و بررسی اثر ترموالکتریک  (Thomas Seebeck and the thermoelectric effect)

درنظر بگیرید که یک میله فلزی را کنار آتش یا حرارت بالا قرار می دهید. پس از گذشت چند دقیقه، حرارت به انگشتان دستتان می رسد و شما بلافاصله میله فلزی را رها خواهید کرد. از جمله قبلی حتماً به این نتیجه رسیدید که الکتریسیته در حال عبور از bar است؟ اولین کسی که به درستی از این ایده استفاده کرد، کسی نبود جز، فیزیکدان آلمانی توماس سیبک (1770-1831). این دانشمند فقید آلمانی دریافت که اگر دو سر فلز در دماهای متفاوتی قرار داشته باشند، جریان الکتریکی از آن ها عبور می کند. ما این پدیده را به عنوان اثر سیبک یا اثر ترموالکتریک می شناسیم. آقای سیبک (Seebeck) متوجه شد که همه چیز با explored بیشتر، هیجان انگیزتر می شود. اگر دو سر فلز را به هم متصل کنیم، جریانی عبور نمی کند. به طور مشابه، اگر دو سر فلز در یک دما باشند، هیچ جریانی جریان نمی یابد. جناب Seebeck متوجه شد که همه چیز با کاوش بیشتر جالب تر می شود. اگر دو سر فلز را به هم وصل می کرد، جریانی ایجاد نمی شد. به طور مشابه، اگر دو سر فلز در یک دما باشند، جریانی ایجاد نمی شوند.

نتیجه گیری

در این مقاله درباره دماسنج ترموکوپل چگونه کار میکند، مطالبی را خدمت شما عزیزان عنوان کردیم. امیدواریم اطلاعات ارائه شده برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

×

سلام!
ارتباط از طریق ایمیل:
sales@arvansanat.com

×