ترموکوپل پلاتین رادیوم (Platinum Rhodium Thermocouple)

امتیاز دهید

ترموکوپل پلاتین رادیوم (Platinum Rhodium Thermocouple)، به سنسورهایی گفته می شود که به منظور استفاده در دماهای بسیار بالا مورد استفاده قرار می گیرند. در این نوع از سنسورها از فلزات بسیار گران قیمت استفاده شده است. از این رو به این نوع از ترموکوپل ها، ترموکوپل های گران قیمت یا دما بالا می گویند، چون حتی قیمت متریال آن از طلا هم بالاتر است. میزان درصد پلاتین (Platinum) و رادیوم (Rhodium) با توجه به تایپ جفت حرارتی یا گرمایشی سنسور، متفاوت است. مثلا در تایپ S این میزان 10%، در تایپ R این میزان 13% و در تایپ B میزان آن 30% و 6% است. همچین این دماسنج های حرارتی، کیفیت فوق العاده ای دارند. عملکرد ترموالکتریک سنسور های پلاتین-رادیوم پایدار (Stable Thermoelectric Performance) و مقاومت خوبی در برابر اکسیداسیون قوی (Strong Oxidation Resistance) دارند. میزان دما در کارکرد بلند مدت 1600 درجه سانتیگراد و برای بلند مدت 1800 درجه سانتیگراد است. غلاف محافظ از 99 کوراندوم و از سیم آلیاژ پلاتین-ایریدیم با خلوص بالا ساخته شده است. این نوع، مقاومت بسیار بالایی در برابر درجه حرارت بالا داشته و میزات دقت اندازه گیری آن دقیق است.

ویژگی های سنسورهای Platinum Rhodium Thermocouple

سنسورهای مخصوص اندازه گیری دما معمولاً با ترانسمیتر دما، تنظیم کننده ها و نمایشگر دما مورد استفاده قرار می گیرند. سنسورهای های از نوع Platinum Rhodium Thermocouple دارای دقت بسیار بالا، پایداری فوق العاده، دامنه دمایی بسیار گسترده، عمر طولانی و محدودیت دمایی بالا بوده و به منظور استفاده در محیط های اکسیدی بسیار عالی هستند. همچنین می توان از آن در محیط های خلاء برای مدت زمان کوتاهی استفاده کرد، اما برای استفاده در reducing atmospheres یا metal or non-metal vapor atmospheres مناسب نیستند.

مزیت سنسورهای ترموکوپل تایپ B این است که نیازی به سیم جبران ساز ندارند، زیرا پتانسیل ترموالکتریک آن ها کمتر از 3 μV در محدوده 0 تا 50 درجه سانتیگراد است. عیب سنسورهای ترموکوپل پلاتین-رادیوم، میزان پتانسیل ترموالکتریک پایین، حساسیت بسیار کم، مقاومت مکانیکی پایین در دماهای بالا، حساس به آلودگی، متریال فلزی گرانبها و گران قیمت است.

ترموکوپل پلاتین رودیوم بر این اصل کار می کند که وقتی ترموکوپل پلاتین رودیوم توسط رسانایی از دو جزء مختلف به هم متصل می شود، زمانی که دمای دو اتصال متفاوت است، جریان حرارتی در حلقه ایجاد می شود. اگر اختلاف دما بین انتهای کار ترموکوپل و محل اتصال مرجع وجود داشته باشد، نمایشگر مقدار دمای مربوط به پتانسیل ترموالکتریک تولید شده توسط ترموکوپل را نشان می دهد.

انتخاب ترموکوپل پلاتین رادیوم زمانی که دمای اندازه گیری شده در بازه 1000 تا 1300 درجه سانتی گراد  است، مورد استفاده قرار می گیرد. اگر دمای اندازه گیری شده در بازه 1200 تا 1600 درجه سانتی گراد است، استفاده از Platinum Rhodium دوبل (Double) توصیه می گردد.

مشاوره خرید در خصوص سنسورهای پلاتین رادیوم

اگر قصد خرید انواع ترموکوپل پلاتین رادیوم را دارید، می توانید قبل از اقدام، از مشاوره کارشناسان آروان صنعت هیراد استفاده کنید. بی صبرانه منتظر راهنمایی به شما عزیزان هستیم.

 

دیدگاه خود را بنویسید

×

سلام!
ارتباط از طریق ایمیل:
sales@arvansanat.com

×